0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya'da üniversite eğitimi son yıllarda ülkemiz öğrencileri arasında popülerliğini arttırmaktadır. Rusya üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Rusya'da üniversite fiyatları ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması ülkemizdeki popülerliğinin başlıca sebeplerindendir.


Rusyadaki üniversitelerde eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça'dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerin birçoğu lisans eğitimine başlamadan önce (toplamda 850 saat) süren Rusça Hazırlık Sınıfı okumaktadırlar. İngilizce bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için İngilizce Hazırlık Sınıfı seçeneği de bulunmaktadır.


Genel olarak kamu veya ön lisans yüksek okullarının ücretleri dört yıllık üniversite ücretlerinden çok daha makul olduğundan, öğrenci yüksek öğrenimin ilk iki yılında önemli düzeyde para tasarrufu elde eder. Kamu veya ön lisans yüksek okullarında sınıf başına düşen öğrenci sayısı tipik olarak daha düşüktür. Öğrenciler, yüksek öğrenimin ilk iki yılında birçok akademik program için başlangıçta benzer ana müfredatı veya dersleri alırlar. Bu durum, önce iki yıllık yüksek okula veya dört yıllık üniversiteye gitseler de aynıdır.


Rusya Üniversitelerinde YÖK Denkliği; Rusya üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


Rusya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Rusya'da eğitim almak için YGS / LYS koşulu yoktur.


Rusya'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 1.800 USD - 4.500 USD civarındadır.


rusya'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


Rusya'da Eğitim Vizesi; Rusya öğrenci vizesi ortalama 4 ila 7 iş gününde çıkan bir vizedir. İsminden de anlaşılacağı üzere öğrenci vizenizi veriliş amacına kullanmanız Rus yetkilileri tarafından büyük önem taşımaktadır. Eğitim vizesi başvuruları için Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından hazırlanan resmi davetiyeyi almanız gerekmektedir ya da Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının size öğrenci vizesi verilmesi ile ilgili kararı olmalıdır.


Rusya'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: Çalışma izni sadece devlet akreditasyonu olan üniversitelerde tam zamanlı okuyan öğrencilere verilmektedir. Rusya'da tüm kamu ve özel üniversiteleri devlet akreditasyonuna sahiptir. Çalışmak isteyen öğrenciler, ilave çalışma izini almak için Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi (FMS) bürolarına başvurulması gerekir.


Rusya Üniversiteleri Başvuru Süreci: Rusya'daki hazırlık okulları her yıl Eylül'ün 15. günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık programına yetişmek isteyen bir öğrencinin, Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bu tarihi kaçıran öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar hazırlık sınıfına başlama şansları mevcuttur. Fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı haftalık ders programı Eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır. Hazırlık sınıfı boyunca öğrenciler toplamda 850 saat Rusça eğitim alarak, Haziran sonunda hazırlık sınıfı sertifikasını almış olurlar. Sonrasında ise lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır ve Eylül ayı itibariyle öğrenciler üniversiteye başlarlar.HEMEN ARA