0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Dünyanın pek çok ülkesinde iyi üniversiteler vasat üniversiteler sınıflandırması yapılabilse de Kanada’da bunu yapmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur.


Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir. Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır, ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de kabul görür.


Kanada’da lise sonrası eğitim iki kola ayrılır. İlk seçenek, üniversiteler ikinci seçenek ise sanat-teknik yüksekokullarıdır. Üniversiteler akademik mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır. Kayıt kolaylığı açısından ise önce 2 yıllık bir okula koleje kaydolmak sonrasında 3 ve 4. yıllar için dilediğiniz başka bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamak direk 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olmaktan daha mantıklıdır. Kolejler 4 yıllık bölümlere nazaran oldukça ekonomiktir.


Kanada Üniversitelerinde YÖK Denkliği;Kanada'daki üniversitelerin birçoğu dünyanın en prestijli okulları arasında yer aldığından bu okullardan alınacak diplomalar dünyanın bütün ülkelerinde geçerli olduğu gibi ülkemizde de YÖK tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


Kanada Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Başvuru koşulları her okul için değişiklik gösterir. Hatta her eyalette farklı başvuru koşulları vardır. Örneğin Kanada’nın doğusunda Ontario eyaletinde bulunan çoğu üniversiteler için başvurular direkt olarak üniversiteye değil tüm üniversiteler adına işlemleri yürüten Ontario Başvuru Takip Merkezine yapılması gerekmektedir. Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi: Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin üniversite sınavına girmesi gerekmemektedir. Fransızca yeterliliği için üniversitelerin öğrenci adaylarından talep ettiği özel bir test bulunmamaktadır. Fransızca eğitim veren her okul bu konuda kendi kriterlerini belirler. Bu okullar hangi testleri istediklerini ve minimum test skorlarını kendileri belirlerler. Referans ve Niyet Mektupları: Referans mektubunu öğrencinin sosyal çevresinden, iş çevresinden veya eğitimle alakalı olarak akademik çevresinden herhangi bir kimse yazabilir.


Kanada'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 215,000CA$ - 30,000CA$ civarındadır.


Kanada'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


Kanada'da Eğitim Vizesi; Pasaportunuz Kanada’ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 1 yıl geçerli olmalıdır. 6 aydan kısa süreli eğitim için Kanada'ya gidiyorsanız, sağlık raporu istenmez. 6 aydan uzun süreli eğitim için Kanada'ya gidiyorsanız, elçilik size boş bir sağlık raporu formu verecektir. Raporu doktor gözetiminde tamamladıktan sonraki 3 - 4 hafta içinde vizeniz onaylanır.


Kanada'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: Kanada'da eğitim vizesiyle öğrencinin çalışıp çalışamayacağı aldığı vize tipine göre değişmektedir. Çoğunlukla öğrenciler 20 saati aşmamak şartıyla okul döneminde çalışma iznine sahiptirler.HEMEN ARA