0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format söz konusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler için ise üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bu alanlar dışında kalan bir çok bölüme başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.


İtalya, dünyadaki en eski ve en prestijli devlet üniversitelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Politecnico di Milano, Rome La Sapienza, University of Padua, Politecnico di Torino gibi üniversiteler başta gelmekle birlikte, bir çok İtalyan devlet okulu üst düzey eğitim sunmaktadır. Bu okullara giriş süreci, İtalya'ya özgü çeşitli sınavlardan geçmektedir.


Bir çok yerli ve yabancı öğrenci, İtalya’da özel üniversiteleri tercih etmektedir. Bu üniversiteler yetkili İtalyan eğitim kurumları tarafından gerekli onayları almış ve yenilikçi eğitimler sunan kurumlardır. Başlıca bazı özel İtalyan üniversiteleri Università Cattolica del Sacro Cuore, Università Commerciale Luigi Bocconi ve Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli 'dir.


italya Üniversitelerinde YÖK Denkliği; İtalya üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


İtalya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Eğitime başlayacakları tarihte 18 yaşını doldurmamış olan öğrencilerin İtalya'da eğitime başlayabilmeleri için ya 18 yaşını dolduruncaya kadar ebeveynlerinden biriyle birlikte İtalya'da yaşaması ya da İtalya'ya yasal bir veliye sahip olması gerekmektedir. Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi, Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA), SAT sınavı skoru, Eğer öğrencimiz bu faktörlerin çoğunu yeterli düzeyde sağlıyor, fakat sadece İngilizce düzeyi yetersizse italyan üniversitelerine şartlı kabul alınabilmektedir. Bu durumda öğrencinin üniversiteye başvurusu yapılır, şartlı kabul alınır ve öğrenci İngilizce eğitimini bir dil okulu bünyesinde yeterli düzeye getirdikten sonra üniversiteye başlar.


italya'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 7,900 - 15,400 € civarındadır.


italya'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


italya'da Eğitim Vizesi; Avrupa Birliği vatandaşı olmayan her öğrencinin İtalya'da üniversite eğitimi alabilmek için D tipi eğitim vizesi alması gerekmektedir.


italya'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: İtalya'da öğrenci vizesiyle birlikte gelen oturma izni yani permesso di soggiorno belgesine sahip olan öğrenciler haftada 20 saati aşmamak şartıyla İtalya'da çalışabilirler.


italya Üniversiteleri Başvuru Süreci: İtalyan üniversitelerine başvuru yapan Türk öğrencilerinin, İtalyan Konsolosluğu'nda diploma denklik işlemlerini yaptırabilmeleri için mutlaka mezun olacakları sene Türkiye'deki üniversite sınavına girmiş ve barajı geçmiş olmaları gerekmektedir.İtalyan üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrencilerin İtalyan Konsolosluğu'nda tamamlaması gereken Denklik ve Pre-Enrollment işlemleri 2020-2021 eğitim yılı için 5 Mart 2019 ile 25 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.HEMEN ARA