0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

İrlanda'da Üniversite Eğitimi

Diğer AB ülkelerinden en çok yabancı olan ülkelerden biri olan İrlanda, yüksek eğitimde son zamanlarda en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. İrlanda'da üniversite dört yıl sürmektedir.


İrlanda, eğitimde hızla gelişen bir ülkedir. Ülkedeki okulların hatrı sayılır kısmı köklü devlet üniversiteleridir. Bu okullarda eğitimin kalitesi dışında üniversite kimliği ve öğrenci kültürü de ön plandadır.


Genel olarak kamu veya ön lisans yüksek okullarının ücretleri dört yıllık üniversite ücretlerinden çok daha makul olduğundan, öğrenci yüksek öğrenimin ilk iki yılında önemli düzeyde para tasarrufu elde eder. Kamu veya ön lisans yüksek okullarında sınıf başına düşen öğrenci sayısı tipik olarak daha düşüktür. Öğrenciler, yüksek öğrenimin ilk iki yılında birçok akademik program için başlangıçta benzer ana müfredatı veya dersleri alırlar. Bu durum, önce iki yıllık yüksek okula veya dört yıllık üniversiteye gitseler de aynıdır.


İrlanda Üniversitelerinde YÖK Denkliği; İrlanda üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


İrlanda Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; İrlanda Cumhuriyeti'ndeki okullara başvurma süreci İngiltere'dekilerden çok farklı değildir. Öğrenciler öncelikle lise düzeyindeki yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar. Bunun dışında yeterli İngilizce bilmelidirler. Anadili İngilizce olmayan öğrenciler şu gibi sınavlar sunabilirler: GCSE English Language, TOEFL, IELTS, Cambridge Proficiency


İrlanda'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 25.000 - 50.000 $ civarındadır.


İrlanda'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


İrlanda'da Eğitim Vizesi; İrlanda'da eğitim alan öğrencilerin okul dönemlerinde haftada 20 saate kadar, tatil dönemlerinde ise haftada 40 saate kadar çalışma izinleri bulunmaktadır. İrlanda'da saatlik minimum ücret 9.55 Euro'dur. Ancak yasal olarak verilen çalışma hakkından sadece uzun dönem eğitim programına (25+ hafta) kayıt yaptıran öğrenciler yararlanabilir.


İrlanda'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: İrlanda'da F1 Tipi vize sahibi öğrenciler, okul dönemi içinde kampüste 20 saate kadar çalışabilirler. Bir dahaki döneme kayıt yapacak olan öğrenciler tatillerde tam zamanlı da çalışma imkanına sahiptirler.


İrlanda Üniversiteleri Başvuru Süreci: Başvuru Yapma: Başvuru yapacağınız okullar belirlendikten sonra, seçtiğiniz okula ve bölüme göre değişmekle birlikte; Niyet mektubu, Cv, Referans mektubu, Diploma, Dil skoru, Banka mektubu, Pasaport gibi evraklarla okula başvurunuz yapılır. İngilizce Seviyesi: Eğer başvurduğunuz okulun dil skoru kriterini karşılayamıyorsanız, öncesinde İrlanda'da dil okullarında ya da sunuyorsa başvuru yaptığınız üniversite İngilizce dil eğitimi alırsınız. KabulHEMEN ARA