0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir. Sadece tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar okulla bağlı olarak zaman zaman daha uzun süreli olabilmektedir. İngiltere'den farklı olarak İskoçya'daki üniversitelerde lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Lisans Eğitimi genellikle her yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlamaktadır. Bazı okullar istisna olarak Ocak – Şubat dönemlerinde de başlamaktadır.


Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır.


Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler.


İngiltere Üniversitelerinde YÖK Denkliği; Kanada üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


İngiltere Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Öğrencilere İngiltere’de ki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme sevisidir. UCAS öğrencilere dosyalarının başarılarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları ile ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. UCAS başvurularında öğrenciler 6 üniversite tercihi yapabilmekteler.


İngiltere'de Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 7.000 - 30.000 £ civarındadır.


İngiltere'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


İngiltere'da Eğitim Vizesi; İngiltere'de üniversite okuyacak olan öğrenciler, Tier 4 General Student Visa'ya başvurmaları gerekmektedir. Tier 4 vize başvurusu için orta düzeyde İngilizce koşulu bulunurken, uluslararası geçerli bir sınav skoru göstermeniz gerekmektedir.


İngiltere'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile Foundation, lisans, yüksek lisans eğitimine giden öğrencilere yasal olarak haftada 20 saati geçmeme şartı ile part-time çalışma izni verilmektedir.


İngiltere Üniversiteleri Başvuru Süreci: Başvuru yapacağınız okullar belirlendikten sonra, seçtiğiniz okula ve bölüme göre değişmekle birlikte; Niyet mektubu, Cv, Referans mektubu, Diploma, Dil skoru, Banka mektubu, Pasaport gibi evraklarla okula başvurunuz yapılır. İngilizce Seviyesi: Eğer başvurduğunuz okulun dil skoru kriterini karşılayamıyorsanız, öncesinde İngiltere'de dil okullarında ya da sunuyorsa başvuru yaptığınız üniversite İngilizce dil eğitimi alırsınız. Kabul: İngiltere üniversitelerinden direk kabul ve şartlı kabul olmak üzere iki farklı kabul alabilirsiniz. Şartlı kabul almanız durumunda öncesinde dil eğitimi alıp sonra lisans programınıza başvurabilirsiniz.HEMEN ARA