0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

Fransa'da Üniversite Eğitimi

Fransa’da lisans eğitimi (Bac+3), üniversitelerde 6 sömestr (3 yıl) sürüyor. Her sömestr 30 kredi ders alan öğrenci 180 krediyi tamamlayarak mezun olabiliyor. 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 4 sömestr (2 yıl) süren Master eğitimine (Bac+5) sınavsız bir şekilde, üniversitelere bireysel başvuru yaparak devam edebiliyor. Master süresince 120 kredilik eğitimini tamamlayan öğrenci Doktora programına başvurabiliyor ve 6 sömestr (3 yıl) süren doktora programını bitirmek için 180 kredilik eğitimi tamamlamak gerekiyor.


Fransa’daki 3 senelik lisans eğitimi Türkiye’deki lisans eğitimine denk değil. Fransa’da üniversite (lisans) okuyup Türkiye’de Master yapmak isteyen öğrencilerin denklik almak için Türkiye’de bir yıl daha lisans okuması ya da Fransa’da M1 yapması gerekiyor. Ancak Fransa’daki Master 2 diploması, Türkiye’deki Master diplomasına denk geliyor.


Fransa’da 83 devlet üniversitesi ve 200 kadar Grande école bulunuyor. Fransa, lisans ve yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilere oldukça geniş bir okul ve bölüm yelpazesi sunuyor. Fransa’da eğitim dili Fransızca olduğu için lisans ya da yüksek lisans başvurularında B2 seviye Fransızca dil sertifikası isteniyor. Bazı okullarda beklenen seviye C1 olabiliyor. Ancak İngilizce eğitim veren özel okullar da mevcut. Bu kurumlar başvuru sürecinde İngilizce yeterlilik sertifikası talep ediyor.


Fransa Üniversitelerinde YÖK Denkliği; Fransadaki üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


Fransa Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Lise son sınıfta ya da lise mezunu olup lisans için Fransa’ya başvuru yapacaklar; Liseden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması Aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript Fransızca dil sertifikası, Motivasyon mektubu, Referans mektubu


Fransa'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 15.000 - 35.000 € civarındadır.


Fransa'da Konaklama; Fransız hükümeti hiçbir ayrım gözetmeden tüm yabancı öğrencilere gelirleri ve kira bedeli üzerinden belirlediği bir oranda kira yardımı yapar. Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


Fransa'da Eğitim Vizesi; Fransa’da lisans okumak ya da master yapmak için Fransa’ya gitmeden önce uzun dönem öğrenci vizesine başvurmak gerekiyor.


Fransa'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: Fransa’da uzun dönem öğrenci vizesi bulunan yabancı öğrencilerin yılda 964 saat çalışma hakkı var. Bu da hafta içi yarı zamanlı çalışmaya ya da 3 aylık tam zamanlı çalışmaya denk geliyor.


Fransa Üniversiteleri Başvuru Süreci: ransa’da Lisans okumak ya da Master yapmak için Campus France’ın internet sitesinde profil oluşturmalı ve Lisans başvuruları için en geç 31 Ocak; Master başvuruları içinse en geç 31 Mart’a kadar başvurunuzu tamamlamalısınız. Bu tarihlerden sonra dosyası kapanan öğrenci Campus France tarafından mülakattan geçmek zorunda. Mülakatlar öğrenciyi tanımak için hazırlanan soruların yanı sıra Fransa’daki eğitim projesi, motivasyonu, eğitim hayatına dair sorular da içeriyor. Bu mülakatı da geçen öğrencilerin profilleri üzerinden yaptıkları başvurular Campus France tarafından okullara iletiliyor.HEMEN ARA