0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

Çin'de Üniversite Eğitimi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde üniversite eğitiminizi dilerseniz Çince dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Çin’de bölgelere göre Çince’nin lehçeleri farklılık gösterir, Mandarin lehçesi başta olmak üzere Wu, Yue, Min, Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua dokuz ana lehçe bulunur. Fakat Çince üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Mandarin lehçesinde eğitimlerini alırlar.


Çünkü Mandarin lehçesi yaklaşık 850.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Çince hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Çince yeterlilik sınavına (HSK) girmeleri ve bu sınavda 7 üzerinden 4 puan almaları gerekir. Daha sonra üniversite eğitimlerine başlayabilirler.


Lisans (üniversite) eğitimini Çince almanın en büyük avantajlarından birisi Çince bölüm ücretlerinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca öğrencilerin Çin’de yaşamlarını sürdürecekleri de düşünüldüğünde Çince eğitim almak oldukça avantajlıdır. Çince dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce ve Almanca’dan sonra en önemli ticaret dilidir.


Çin Üniversitelerinde YÖK Denkliği; Çin üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


Çin Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Çin hükümetinden kabul, Bunu alabilmek için, Çin vizesi bulunan, herhangi bir sabıka kaydı olmayan ve başvuracağı program için uygun şartları taşıyan gerçek bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Nakil öğrencilerin, yeterliliklerini kanıtlamak için daha önce eğitim gördükleri tüm üniversitelerden kabul belgesi almaları gerekir. Geçerli bir HSK notu. HSK, seçtiğiniz programın şartlarına bağlı olarak sizden istenebilecek olan Çince dil sınavıdır.


Çin'de Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 5.000 - 10.000 $ civarındadır.


Çin'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


Çin'de Eğitim Vizesi;Çin Halk Cumhuriyeti’ne 180 günden uzun süreli eğitim almak amacıyla gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Çin X1 Tipi Öğrenci Vizesi alması gerekmektedir. Çin X1 Tipi öğrenci vizesi başvurunuzu Ankara’daki Çin Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’na şahsen gitmenize gerek kalmadan yapmanız mümkün. Bunun için evraklarınızı hazırlayıp kargo aracılığıyla ofisimize göndermeniz yeterli olacaktır.


Çin Üniversiteleri Başvuru Süreci: Çin üniversite eğitimi için başvurular 2 farklı dönemde yapılır. Şubatta başlayıp Haziranda sona eren güz dönemi ve Ekimde başlayıp Ocakta sona eren bahar döneminde başvurular yapılır. Başvurudan en geç bir ay sonrasında başvuru sonuçları öğrenilir. Birçok Çin eğitim programı başvuru sırasına göre öğrenci kabul ettiğinden başvuruların zamanında yapılması gerekir. Çin’de üniversite eğitimi almak isteyenler şansını arttırmak için birden fazla üniversiteye başvurma yolunu da tercih etmektedir. Üniversiteye kabul edildikten sonra yapılan Çin öğrenci vize başvurusu yapıldığından başvuru yapmak için zaman kaybedilmemesi gerekirHEMEN ARA