0 553 435 06 86 erman@ermantaspinardanismanlik.com

Amerika'da Üniversite Eğitimi

Amerika, 4000 civarı üniversitesiyle dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için uzun zamandır en popüler ülkelerden biridir. Amerika'da üniversiteler çoğunlukla dört yıl sürerken, eğitim dönemleri Eylül ortasında başlayıp Nisan sonu biter. Öğrenciler, Amerika'da bir üniversiteye ya da koleje giriş hakkı için başvururken, her bir kurumun farklı düzeylerdeki seçme ve giriş standartları ile karşılaşırlar. ABD yüksek öğrenim kurumları benzersiz çeşitlilik gösterir. Temel farklılıklar arasında, kurumun türü (kamu veya özel), öğrenci sayısı, derece türleri, ücret ve yer sayılabilir


Birçok eyaletin iki yıllık ve dört yıllık yüksek öğrenim kurumları arasında önceden belirlenmiş yatay geçiş planları ya da iletişim anlaşmaları vardır. Kamu yüksek okulunda, akademik danışmanlar öğrencinin akademik programına göre bir ders planı önerecektir. Bu planlar sadece yüksek okulun ön lisans şartlarını yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda dört yıllık üniversiteye yatay geçiş için maksimum kredi tutarının alınmasını sağlamak üzere tasarlanır.


Genel olarak kamu veya ön lisans yüksek okullarının ücretleri dört yıllık üniversite ücretlerinden çok daha makul olduğundan, öğrenci yüksek öğrenimin ilk iki yılında önemli düzeyde para tasarrufu elde eder. Kamu veya ön lisans yüksek okullarında sınıf başına düşen öğrenci sayısı tipik olarak daha düşüktür. Öğrenciler, yüksek öğrenimin ilk iki yılında birçok akademik program için başlangıçta benzer ana müfredatı veya dersleri alırlar. Bu durum, önce iki yıllık yüksek okula veya dört yıllık üniversiteye gitseler de aynıdır.


Amerika Üniversitelerinde YÖK Denkliği; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.


Amerika Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları; Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi, Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA), SAT(Scholastic Aptitude Test) sınavı skoru, Diğer Faktörler (profesyonel olarak yapılan spor yada sanatsal faaliyetler), Eğer öğrencimiz bu faktörlerin çoğunu yeterli düzeyde sağlıyor, fakat sadece İngilizce düzeyi yetersizse Amerikan üniversitelerine şartlı kabul alınabilmektedir. Bu durumda öğrencinin üniversiteye başvurusu yapılır, şartlı kabul alınır ve öğrenci İngilizce eğitimini bir dil okulu bünyesinde (tercihen ELS Language Centers yada ESLI) yeterli düzeye getirdikten sonra üniversiteye başlar.


Amerika'da Üniversite Ücretleri; Yıllık ortalama 25.000 - 50.000 $ civarındadır.


Amerika'da Konaklama; Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan veya özel yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Öğrenci Evleri: Ulusararası öğrencilerle bir evi paylaşın ve daha ufak çaplı bir alanda, ev arkadaşlarınızla dostluklar kurarken bağımsızlığın keyfine varın. Öğrenci evleri genellikle yemeksizdir, yani kendi yemeğinizi yapma veya yerel restoran ve kafelerde yeme seçimi size aittir.


Amerika'da Eğitim Vizesi; Amerika'da üniversite okuyacak öğrenciler F Tipi vizeye başvurmalıdırlar.


Amerika'da Eğitim Alırken Çalışma İzni: Amerika'da F1 Tipi vize sahibi öğrenciler, okul dönemi içinde kampüste 20 saate kadar çalışabilirler. Bir dahaki döneme kayıt yapacak olan öğrenciler tatillerde tam zamanlı da çalışma imkanına sahiptirler.


Amerika Üniversiteleri Başvuru Süreci: Başvuru yapacağınız okullar belirlendikten sonra, seçtiğiniz okula ve bölüme göre değişmekle birlikte; Niyet mektubu, Cv, Referans mektubu, Diploma, Dil skoru, Banka mektubu, Pasaport gibi evraklarla okula başvurunuz yapılır. İngilizce Seviyesi: Eğer başvurduğunuz okulun dil skoru kriterini karşılayamıyorsanız, öncesinde Amerika'da dil okullarında ya da sunuyorsa başvuru yaptığınız üniversite İngilizce dil eğitimi alırsınız. Kabul: Amerika üniversitelerinden direkt kabul ve şartlı kabul olmak üzere iki farklı kabul alabilirsiniz. Şartlı kabul almanız durumunda öncesinde dil eğitimi alıp sonra lisans programınıza başvurabilirsiniz.HEMEN ARA